7 spôsobov, ako šetriť životné prostredie a peňaženku
Žijeme v dobe, kedy sa po materiálnej stránke máme z historického hľadiska veľmi dobre. Áno, dalo by sa o tom diskutovať, ale faktom ostáva, že nám absolútne nič nechýba. Paradoxom však je, že naším zvyšujúcim sa blahobytom negatívne ovplyvňujeme prírodu a životné prostredie. Poďme sa teda pozrieť na 7 spôsobov, ktorými môžeme každý deň tieto negatívne vplyvy zmierniť. A poďakuje nám aj naša peňaženka!
- Obmedzte plytvanie potravinami
Plytvanie potravinami sa týka takmer každej domácnosti. Ak ho obmedzíte, nielenže sa vám poďakuje váš rodinný rozpočet, ale tak isto znížite aj potravinový odpad. Ako nato? Prvý krok je plánovať! Naplánujte si aké jedlo budete kedy variť, čo si dáte na raňajky, po tréningu. Pozrite sa, aké zásoby potravín máte doma a kupujte len to, čo naozaj budete potrebovať. Znie to veľmi jednoducho, no všetci určite poznáme nakupovanie v obchodných reťazcoch a kričiace zľavy z pultov. A ruku na srdce, kto z nás nekúpi super akciový tovar za skvelú cenu, ktorý je taký výhodný, že ho musíme mať doma? A toto je krok druhý! Obrňte sa voči akciám, ktoré na vás v obchode číhajú a kupujte len to, čo potrebujete. Akcie sú super, no ak máte v košíku 15 akciových výrobkov len preto, že sú za výhodnú cenu, nešetríte, práve naopak!
- Neplytvajte elektrinou a zvážte investíciu do zelenej energie
Veľa ľudí ešte stále využíva elektrinu ako keby bola vynájdená len nedávno aobdivovali tento skvelý vynález. Áno, elektrina naozaj je skvelý vynález! To ale neznamená, že potrebujeme mať zapálené svetlo v každej miestnosti, televízor v obývačke aj izbe, do toho rádio, ktoré hrá z kuchyne a popritom všetkom zapnutý vysávač pri vŕtaní poličky. Samozrejme preháňame, no stále veľa ľudí svieti zbytočne v miestnostiach, v ktorých sa nenachádzajú, zaspávajú pri televízore či rádiu.
Zvážiť môžete tak isto výmenu vašich starých žiaroviek za LED žiarovky, ktoré šetria elektrickú energiu. Zelenej energie sa môže týkať aj inštalácia solárnych panelov na vašu strechu, tepelných čerpadiel či kotlov. Možnosti zelenej energie sa stále zvyšujú a stojí zato ich zvážiť.
Ak vás zaujíma, v ktorej krajine môžete ísť za nosenie igelitovej tašky do väzenia, či dostať pokutu 38.000 dolárov, prečítajte si tento článok.
- Nekupujte balenú vodu
Táto možnosť je jedna z najjednoduchších a najekonomickejších vôbec. Nosenie vody so sebou v opakovane použiteľnej fľaši vás núti myslieť na pitný režim, ktorý je nesmierne prospešný pre zdravie. Zároveň nemusíte každý deň vyhadzovať peniaze za vodu v obchodoch. Keďže predpokladáme, že si každý deň nekúpite vodu v sklenenej fľaši, ochránite tak aj životné prostredie tým, že nebudete kupovať vodu v plastových fľašiach. Oceán je plný plastových fliaš, ktoré sa rozkladajú až 450 rokov! Tým, že si nekupujete vodu v plastových fľašiach sa zmenšuje dopyt, a tým pádom sa zmenšuje aj ich vyrábané množstvo. Toto riešenie je preto skvelé pre všetky zúčastnené strany. Pre vás, vašu peňaženku a pre životné prostredie.
- Využite naplno práčku a umývačku riadu
Ďalším spôsobom ako je možné šetriť životné prostredie, elektrickú energiu aj vodu, je efektívne využívanie práčky a umývačky riadu. Ak vás práve zajtra nečaká svadba alebo dôležité obchodné stretnutie, vaša košeľa určite ešte pár dní počká. Ak sa k vám zajtra na večeru nechystá vaša budúca žena, tie tri taniere v umývačke určite nikomu prekážať nebudú. Aby ste neplytvali energiami a vyšli v ústrety aj vašej peňaženke, zapínajte práčku a umývačku riadu až keď je naozaj plná. Ušetríte si okrem vyššie spomínaného aj námahu.
- Zabráňte únikom vody
Pri vode predsa len ešte chvíľku zostaneme. Vedeli ste, že ročne vám môže doslova odtiecť do kanála až 500 eur? Kvapkajúci kohútik môže za hodinu vyplytvať až 4 litre vody! Ak vám preteká toaleta , každú hodinu strácate až 25 litrov vody. Vaše hudobné vystúpenie pod prúdmi tečúcej vody vás možno poteší, no určite nepoteší životné prostredie ani vašu peňaženku. Skúste sa namiesto toho sprchovať kratšie a investujte radšej do speváckeho kurzu. Ale teraz vážne. Každá kvapka vody sa počíta, a preto by pravidelná kontrola spotreby vody mala byť samozrejmosťou v každej domácnosti.
Ak Vás problematika plastov zaujíma, prečítajte si náš článok „Plasty v prírode. Prírodná katastrofa alebo mýtus?” ,kde sa dozviete všetko o plastovom odpade v prírode.
- Nevyhadzujte, opravujte
Doba, v ktorej žijeme nás učí, že všetko je možné jednoduchým spôsobom nahradiť. Ak sa nám niečo pokazí, jednoducho si môžeme kúpiť niečo nové. Skúsme sa však najprv zamyslieť nad tým, či sa nedá už odpísaná a pokazená vec predsa len opraviť. Topánky vám môže opraviť šikovný obuvník, dieru v kabáte šikovný krajčír a pokazenú práčku šikovný opravár! Niektoré oblečenie dokonca získa takouto opravou nový nádych. Pamätajte nato, že nové produkty treba vyrobiť, zabaliť, prepraviť. A v konečnom dôsledku budete vy, kto to zaplatí a životné prostredie, ktoré utrpí.
- Na nákupy noste vlastnú tašku
Ak chodíte na nákupy každý deň alebo každý druhý deň a kupujete si stále novú igelitovú tašku, pravdepodobne vám na životnom prostredí veľmi nezáleží. Navyše vyhadzujete peniaze, ktoré za rok môžu predstavovať aj niekoľko desiatok eur. Slováci patria k národom s najväčšou spotrebou plastových tašiek v Európskej únií. Kým priemer v Európskej únií je 200 tašiek na jedného občana, na Slovensku je to až 466 tašiek na jedného obyvateľa! V tomto smere sme na tom naozaj ešte stále veľmi zle, aj keď je vidieť, že mnoho ľudí v obchodoch už nakupuje do ekologických bavlnených tašiek.
Ak svoju ekologickú tašku na nákupy ešte nemáte, naše vysoko kvalitné bavlnené tašky sú ideálne pre každodenné nákupy. Môžete si ich pozrieť tu.
Spôsobov ako šetriť životné prostredie a vašu peňaženku je samozrejme omnoho viac. Ak však začnete s čo i len s jedným odporúčaním z tohto článku, poďakuje vám vaša peňaženke a hlavne životné prostredie.